TRABZON ORTAHİSAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bahçecik İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Müdürümüz Şükür Köse ile Bir Röportaj Gerçekleştirdi.

Bahçecik İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Müdürümlüz Şükür Köse ile bir röportaj gerçekliştirdi.  Öğrencilerin sorularını içtenlikle cevaplayan Müdürümüz Şükür Köse önemli açıklamalrda bulundu. İşte röportajın ayrıntıları.
Bahçecik İmam Hatip Ortaokulu Öğrencileri Müdürümüz Şükür Köse ile Bir Röportaj Gerçekleştirdi.

Bizler sizi ve mesleğinizi daha yakından tanımak istiyoruz. Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Rizeliyim. Rize’de doğdum. İlkokulu evime 2,5 metre uzaklıktaki köy okulunda okudum. Ama 5 yıl değil de 4 yıl okudum. Sonra Kur´an kursunda üç yıl okudum. Oradan sonra Rize İmam Hatip Ortaokulu’nu bitirip, liseye İstanbul Kabataş Erkek Lisesi´nde başlayıp Rize Lisesi´nden mezun oldum. Liseden sonra 4 yıl ara vererek üniversiteye gittim. 19 yaşında bir arkadaşla beraber ticaret yaptım. Sonra üniversiteye gitmem gerektiğinin farkına varıp çalıştım kazandım. Üniversitede Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü okudum. 1995 yılında atandım.Kahramanmaraş, Rize, Gümüşhane ve şimdi de Trabzon’dayım. İlçe Milli Eğitim müdürü olarak bu sene 9. Senem. Bundan önce okul müdürlüğü, müdür yardımcılığı yaptım. Mezun olduğum Rize Lisesi´nde hem öğretmenlik hem müdür yardımcılığı hem de müdürlük yaptım. Benim dersime giren öğretmenlerim halen oradaydı ben müdürlük yaparken. Ama hala sınıftan çıkıp ta onları toplantıya çağırırken korka korka toplantımız var gelebilir misiniz diye söylerdim. Onlar da bakarız falan derdiler. Öyle güzel bir şey yaşadım.

 

Öğrencilik yıllarınızda hangi mesleği hayal ederdiniz? Bu mesleği seçmenizin sebebi nedir?

Ben avukat olmayı çok istiyordum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Marmara Hukuk’u da bir puanla kaçırdım. O zamanlar sözelden hazırlanıyordum, sözel branşların önü kapandı. Hukuk istiyordum ama şimdi iyi ki öğretmen olmuşum diyorum. Çünkü insana dokunmak çok güzel. Aşağı yukarı on bin öğrenci elimizden geçti elimden öğretmen olduğum dönemde. Öğretmenler sevilir. Daha önce çalıştığım yerlere gittiğim zaman karşıma çıkan öğrencilerin hepsi öğretmen olduğum dönemden de idareci olduğum dönemden değil. O yüzden iyi ki öğretmen olmuşum.

Mesleğinizin getirdiği özellikler nelerdir?

En başta hangisi olabilir biliyor musun? Sevmek. Bu kutsal bir meslek. Bu mesleği severek yapmak lazım, sabır lazım, hoşgörü lazım ve empati yapmak lazım. Empati en olması gereken özelliklerinden bir tanesi.

Trabzon´un eğitim düzeyi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

2014 yılında biz göreve başladığımız zaman liseye geçiş sınavında Trabzon 39. sıradaydı. Şimdi ise 7. sırada. Dolayısıyla eğitime bakış konusunda güzel bir seviye yakaladık.

İlçemizde ilgili projelerimiz var mı? Varsa nelerdir?

Var. Mesela şu anda en çok üzerinde durduğumuz projelerden bir tanesi akıl zeka oyunları. Bununla ilgili yeni bir proje yaptık. Öğretmenlerimizin 24 tanesini eğittik. Şu anda onlarla birlikte 38 okula ulaştık ve 5-6 Mayıs tarihlerinde Trabzon´da Akıl Zeka Oyunları Olimpiyatları düzenleyeceğiz. Sadece Ortahisar olarak değil bütün ilk olarak bunu yaptık. Türkiye´de bu konuda en iyi olan Türk Beyin Takımı Derneği ve Ortahisar Belediyesi´nin maddi desteğiyle bu olimpiyatları gerçekleştireceğiz. Çünkü bizim amacımız çocukların hem bilişsel hem de fiziksel gelişimleri sağlamak.

Bunun dışında Ortahisar çocuk korosunu kurduk. Şu anda yaklaşık 40 tane öğrencimizle çalışma devam ediyor. Uşak´tan ve Urfa´dan misafirlerimiz gelecek. Buradaki mülteci çocuklarla birlikte Türkiye mozaiğinde kardeşlik konserleri vereceğiz.

Sayın müdürüm, İmam Hatip öğrencilerinden beklentileriniz nelerdir? Bunları bizimle paylaşabilir misiniz?

Bütün öğrencilerden beklentilerimiz evvela iyi bir insan olmaları. En önemlisi bu. İnsan önce kendisi iyi insan olacak. Bence en iyi insan çevresinde herkesin razı olduğu insandır. Arkadaşın, öğretmenin, ailesinin, komşusunun. Ondan sonra da milli manevi değerleri tamamıyla özümsemiş, bu bayrak altında yaşamaktan gurur duyan Türkiye´nin milli birlik ve bütünlüğü için gerekirse canını vermeye aday olmuş insan olarak yetişebilmeleri. Hem vatan ve millet için ortaya koymuş olduğumuz ilkeler hem de zaten evrensel olan, son din olan, hak din olan İslam dininin ortaya koymuş olduğu evrensel ilkeleri bir araya getirerek özümseyebilmeleri. En güzel islam Türkiye´de yaşanıyor. İmam Hatip öğrencisi önce vatanını sevecek, milli ve manevi değerlerine önem verecek, iyi insan olacak, örnek insan olacak. Hem bilim ve teknoloji hem de islamla bütünleşmiş bir kültürle büyüyen imam hatipliler istiyoruz.

8. Sınıfların gireceği sınav sistemi ve liseye yerleştirme programı hakkında ki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Çocuklar, siz nasıl çalışıyorsanız aynı şekilde çalışmaya devam edin. Örnek sorular yayınlandı. Bunlarla ilgili gerekli çalışmaları yapın. Hiç endişe etmenize gerek yok. Aileleriniz de, biz de size notlarla değer vermiyoruz. Biz sizi insan olduğunuz için seviyoruz. Vatanınızı, milletinizi sevdiğimiz için seviyoruz. O yüzden endişe etmeyin. Siz zaten günlük yaptığınız çalışmalar, tekrarlar ve çözdüğünüz soruların sonuçlarını alacaksınız. Çalışmalarınıza devam edin.

Bir baba olarak ailenin çocuk eğitimindeki yeri hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Eğitim ailede başlar. İdarecilik yaptığımız dönemde çocukların ailelerini okula çağırırdık. Onlarla konuşup anlatırdım. Aile gittikten sonra çocuğu çağırıp özür dilerdim, onunla ailesini karşı karşıya getirdiğim için. Çünkü çocuğun o ailede çok daha kötü bir şekilde yetişebileceğini görürdüm. Bu şekilde yetişmesi bile mucize diye düşündüğüm zamanlar oldu. Aile toplumun temelidir. Bütün her şeyi önce anne babadan öğreniriz. Sonra okulda öğrendiklerimizle ailede öğrendiklerimizi birleştirince kendi karakteri oluşur. Her gün kavga döğüşün olduğu, sevgi ve saygının olmadığı, yüksek sesle bağırıldığı, yemek yedikten sonra eline sağlık denilmediği, eve gittiğinde hoşgeldin yavrum, nasılsın, ne yaptın bugün diye sorulmadığı bir ortamda çocuğun başarılı olması mümkün değildir.Ailede mutlaka akşam yemekleri birlikte yenilmeli ve bu yemek esnasında günün nasıl geçtiği ile ilgili konuşulmalıdır. Ailede huzur olmazsa iyi insan yetişmez, sağlıklı insan yetişmez. Ailede huzur olmadıktan sonra toplumda iyi bireylerin yetişmesi mümkün değil. Suç profili yüksek olan insanlara bir bakın, yüzde 99’u ailede sevgisi görmemiştir. Ailede sevgi, ilgi görmeyen çocuk aile ortamından uzaklaşır ve yanlış kişilerle yakınlaşır. Aile toplumun mihenk taşıdır, aile her şeyden önemlidir.

Sportif ve kültürel faaliyetlerin gençlerin gelişimine katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Tabii, okullarımızda sportif faaliyetler geliştirmeye çalışıyoruz. Benim en çok şikâyetçi olduğum konulardan bir tanesi okullarımızdaki ders saatlerinin çok fazla olması. Eğitim camiası olarak ortak düşüncemiz bu. Ders saatlerini biraz daha azaltarak öğrenciyi okul içinde ve okul dışındaki sportif faaliyetlere daha fazla yönlendirmek gerekiyor. Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim demiş Mustafa Kemal Atatürk. Spor hem fiziksel sağlıktır hem de zihinsel sağlıktır. Aynı zamanda ders saatleriniz, etütleriniz çok yoğun ama elinizden geldiğince bu vakitlerin dışında sanal ortamda değil de dışarıdaki gerçek ortamlarda vakit geçirin.

Teknoloji hayatımızda artık çok fazla yer kaplıyor. Siz çocukların ve gençlerin teknoloji bağımlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji çok güzel, insanlara faydalı. Fakat bunu nasıl kullandığımız önemli. Teknolojiyi doğru kullanıp teknolojiye bağımlı olunmaması gerekir. Fakat şimdiki gençlik, teknolojinin yararından çok zararlı yönlerini kullanıyor. Bu durum üzücü.

Zamanı etkili kullanmak sizin için ne ifade ediyor? Siz zamanınızı etkili kullanabiliyor musunuz?

Zamanı verimli kullanmak gerek. Vakit nakittir diye bir söz var. Zaman en büyük sermayedir. Zamanı doğru planlamak çok önemli. Doğru bir planlama ve bu planı gerçekleştirebilmek çok önemli.

Biliyorsunuz ki bu yıl bizim için verimli çalışmak çok önemli. Bu konuda sizin bize tavsiyeleriniz var mı?

Benim ilk tavsiyem bir konu bittiğinde, o konuyu tam anlamadan öteki konuya geçmemelisiniz. O konuyu mutlaka tamamlamalısınız. Bugünün işini yarına bırakmadan bugün yapmanız gerek.

 

Öğretmenlerimize, arkadaşlarımıza ve ailelerimize bir mesajınız var mı?

Ailelerinize sizi yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum, öğretmenlerinize size daha iyi yetiştirme çabaları için teşekkür ediyorum. Arkadaşlarınıza da bu söylediklerimi iletin. Hepsinin gözlerinden öpüyorum, Hepsine selamlar.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sizi çok seviyorum. Siz ülkenin geleceğisiniz. Okuyun, araştırın, körü körüne kimsenin kölesi olmayın. Eğer bir insan size vatan dünya üzerinde herhangi bir yer olabilir diyorsa kesinlikle o insandan uzaklaşın. Bizim için vatan toprağı kutsaldır ve vatan sevgisi imandandır. Vatanımızı çok sevin. Vatan yoksa sizde yoksunuz. Bizim Türkiye´den başka vatanımız yok.

[03-01-201803-01-201803-01-201803-01-2018

 

 

 

Çarşı Mah. Kahramanmaraş Cad. No 53 Ortahisar/TRABZON - 0 462 202 04 04- 202 04 05 - 202 04 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.