TRABZON ORTAHİSAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Şaha Kalkıyor.

Mesleki Eğitim Şaha Kalkıyor.

Mesleki Eğitim Şaha Kalkıyor.

Ankara'da Şubat ayında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanan 'Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında Trabzon'da proje okulu seçilen Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde önemli bir toplantı düzenlendi. 

Basının büyük ilgi gösterdiği İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıya, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Eyüp Ergan, üyeler ve çok sayıda kişi katıldı.

KAYMAKAM TOĞAN, "PRATİK VE TEORİYİ BİRLEŞTİRME ADINA ÖNEMLİ BİR PROJEDİR"

Pratik ve teoriyi birleştirme adına önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Kaymakam Tolga Toğan, "Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ortaklaşa imzaladıkları bu proje ile Teori ile pratiğin bir araya gelmesi anlamında önemli bir adımdır. Özellikle mesleki eğitim gören gençlerimizin sahayı tanımaları, becerilerini artırmaları, pratikle zenginleşmelri adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu proje ayrıca gençlerimize önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ülkemizin katma değeri yüksek ürünler üretmesi adına da öneli bir adımdır. Eğitim kurumlarımız ile sanayi sektörlerimizin teori ile pratiği bir araya getirilmesi hususunda bu çaba çok değerlidir. Biz kaymakamlık olarak bu protokolün gereği önemli sonuçlar alınması adına her türlü desteği vermeye hazırız"dedi. 

MÜDÜR ŞÜKÜR KÖSE, "MESLEK OKULLARIMIZ NİTELİKLİ HALE GELECEK"

Toplantıda konuşan Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, "Okullarımızı nitelikli hale getirirken aynı zamanda ürün çeşitliliğini artırmak adına önemli bir çalışmadır. Buradan mezun olan öğrencilerimizin istihdam sorunu yaşamayacağını düşünüyorum. Bu vesile ile Milli Eğitim Bakanlığımıza, Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığımıza, özelde de destekleri ile bu okulumuzu ön plana çıkaran Oda ve Borsa başkanlarımıza, Sayın Kaymakamımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"dedi. 

BAŞKAN HACİSALİHOĞILU, "İŞ DÜNYAMIZ İÇİN TARİHİ BİR ADIM OLDU"

TTSO ve PYK Başkanı Suat Hacısalioğlu çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Hacısalihoğlu, açıklamasında meslek liselerinin önemine değinerek, "Hem eğitim sistemi hem de iş dünyamız için tarihi bir adım oldu. Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir proje uygulamaya koyuldu. Protokol kapsamında piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiliyor. Bu kapsamda 81 ilde 81 meslek lisesi protokol kapsamına alındı. Bu okullar o ildeki iş dünyası temsilcileri ve eğitim camiası temsilcilerinin oluşturacağı PYK tarafından yönetilecek. Bu okullarda ki mesleki eğitimin, dinamik, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Trabzon'da da İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol kapsamına alındı. Protokol Yürütme Kulu'nu belirledik ve zaman geçirmeden çalışmalara başladık. İlk etapta mesleki eğitim veren okulların öğrenciler ve özellikler veliler için cazip hale getirilmesinin sağlanması gerekiyor. Amacımız öğrencilerin bu okullarda piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarıdır. Mesleki eğitim alırken öğrencileri serbest piyasaya da hazırlayacağız. Ayrıca eğitim kalitelisinin yükselmesine fayda sağlama maaşıyla protokol kapsamında öğrenciler TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim görevlilerinden de ders alacaklar" ifadelerini kullandı. 

Hacısalihoğlu açıklamasında şunları kaydetti, "Bu okullarımızdan mezun olacak öğrenciler hayata birçok hususta önde başlayacak. Çünkü bu proje iş veya istihdam garantili. Başarılı şekilde mezun olan öğrencilere 50-100 bin Tl gibi garanti krediler var. İş yeri açma desteği veya işe girme garantisi var."

PYK ÜYESİ EYÜP ERKAN, "TURİZM EN ÖNEMLİ SEKTÖR"

TTB Başkanı ve Proje Yürütme Kurulu (PYK) Üyesi Eyüp Ergan ise konuşmasında,  öncelikli sektör olarak turizmi belirlediklerini yiyecek ve içecek bölümüne sınavla öğrenci alacaklarını söyledi. Ergan,  "Turizm Trabzon'un nitelikli elemana ihtiyaç duyan sektörlerinden en önemlisi. Bu nedenle okulumuzda öncelikli alan olarak yiyecek , içecek hizmetlerini seçtik ve bu alanda bölümlere artık sınavla öğrenci alacağız. Amacımız bu okulda verilecek eğitimlerle birlikte öğrencilerimizin Trabzon turizmini ileri taşıyarak nitelikli mezun olmalarını sağlamaktır. Zamanla diğer alanlarla ilgili de çalışmalarımız olacak" diye konuştu.

7 ALANDA EĞİTİM VERİLİYOR

Okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren okul müdürü Lütfiye Kul, "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Adalet, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğrafçılık, El Sanatları Teknolojisi, Giyim ve Üretim Teknolojisi, Yiyecek - İçecek Hizmetleri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanlarında eğitim veriliyor. Okulda sadece kız öğrenciler eğitim görüyor."şeklinde konuştu.

 

04-07-201904-07-201904-07-201904-07-201904-07-201904-07-201904-07-201904-07-2019

Ortahisar Kaymakamlığı Binası. Pazarkapı Mahallesi. Kahramanmaraş Cad. No 100 Kat2 Ortahisar/TRABZON - 0 462 202 04 04 202 04 05 202 04 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.