TRABZON ORTAHİSAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortahisar'da Ağız ve Diş Sağlığı Protokolü İmzalandı.

Ortahisar Kaymakamlığı himayelerinde KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Trabzon Diş Hekimleri Odası, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ortahisar İlçe Sağlık Müdürlüğü arasnda "2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Okullarda Yapılacak Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Çalışmaları Protokolü" imzalandı.
Ortahisar'da Ağız ve Diş Sağlığı Protokolü İmzalandı.

Ortahisar'da Ağız ve Diş Sağlığı Protokolü İmzalandı.

Ortahisar Kaymakamlığı himayelerinde KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi, Trabzon Diş Hekimleri Odası, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ortahisar İlçe Sağlık Müdürlüğü arasnda "2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Okullarda Yapılacak Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Çalışmaları Protokolü" imzalandı.

Ortahisar Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, KTÜ Diş Hekimli i Fakültesi Dekan Prof. Dr. Polat Koşucu, KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı ile Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Tamer Tüzüner, KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Çelik, Ortahisar llçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin Gürsoy ve Trabzon Diş Hekimleri Odası  Başkanı Dt Fatih Bülbül  katıldı.

Kaymakam Tolga Toğan, "Önyargıyı Kırmalıyız"

Ağız ve diş sağlığı çalışmaları protokolünün önemine değinen Kaymakam Tolga Toğan, Çocuklarımız yarınlarımız ilmi gerekçelerle zorunlu olarak da bir anlamda böyle hizmetten mahrum kalamazlar. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 12 bin 683 öğrenci velimizin bilgi eksikliğinden dolayı çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı taramasına izin vermemesi üzücüdür. Öncelikle bu ön yargıyı kırmalıyız. Projenin salıklı nesiller yetişmesine katkı sağlayacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"dedi. 

Müdür Şükür Köse, "Çocuklarımızın Ağız ve Diş Sağlığı Çok Önemli"

Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, geleceğin teminatı olan çocuklarımıza her zaman her alanda sahip çıktıklarını belirterek, "Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı çok önemli. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri Birliği Protokolü çerçevesinde yürütülen koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmalar kapsamında  geçen yıl 13 bin 647 öğrencimiz bu uygulamadan yararlanıldı. Bu yıl bu sayıyı inşallah daha yukarılara taşıyacağız. " dedi.

Ağız ve Diş Sağlığı, anenin gebelikten itibaren çocuğun  fırçalama eğitiminin  başlatılması, beslenme ve diyet alıştırması düzeltilmesine ilaveten florür vermeyi başarı sonuçları elde edileceği belirten KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı ile Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Tamer Tüzüner, "Diş hekimliği fakültesinde öğrencilerere koruyucu ağız sağlığı eğitimleri veriyoruz. Yine 0-3 yaş arası anne eğitimi TÜBİTAK projemiz var. Yine florlu vernik uygulamaları yapıyoruz. Bunun yanı sıra proje bazılı ve bütçe bazılı koruyucu diş hekimliliğiyle ilgili olabilecek bütün anestopları dijitalleştirme çabamız devam ediyor."dedi.

Geçen Yıl 13 Bin 647 Öğrenci Ağız ve Diş Sağlığı Taramasından Geçirildi.

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri Birliği Protokolü çerçevesinde yürütülen koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmalar kapsamında 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul öğrencilerinin tümüne uygulanan florürlü vernik uygulamasını kapsadığını belirten Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin Gürsoy, "7-14 ya grubu çocuklarda en çok görülen hastalıklar incelendiğinde ağız ve diş sağlığı sorunları ilk sırada yer almaktadır. Flor uygulamalarının ekonomik olmasının yanı sıra güvenli ve etkili uygulamalar olduğu ve diş çürüğünü azalttığı Sağlık Bakanlığımız ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Pediatri Derneği gibi birçok meslek örgütü tarafından da onaylanmıştır. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ortahisar ilçemizde 13 bin 647 öğrencimize yapılan uygulamada herhangi bir yan etki görülmemekle birlikte 12 bin 683 öğrenci velimizin bilgi eksikliğinden dolayı uygulamaya onay vermediği görülmüştür."dedi.  

Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Bülbül, bu güzel işbirliği protokolünün Ortahisar ilçesine hayırlı olmasını diledi.  

16-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-201916-10-2019

 

Ortahisar Kaymakamlığı Binası. Pazarkapı Mahallesi. Kahramanmaraş Cad. No 100 Kat2 Ortahisar/TRABZON - 0 462 202 04 04 202 04 05 202 04 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.