TRABZON ORTAHİSAR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitm Öğrencilerine Özel Proje İmzalandı.

Ortahisar Kaymakamlığı,  KTÜ Fatih Eğitim Fakultesi Dekanlığı, İstanbul Zihinsel Engellilere Destek Derneği ile Ortahsar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ortahisar Gönül Elçileri tarafından özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan “Küçük Adımlarla Bütünleşmeye” Projesi İmzalandı.
Özel Eğitm Öğrencilerine Özel Proje İmzalandı.

Özel Eğitm Öğrencilerine Özel Proje İmzalandı.

“Küçü Adımlarla Bütünleşmeye” Projesi İmzalandı.

Ortahisar Kaymakamlığı,  KTÜ Fatih Eğitim Fakultesi Dekanlığı, İstanbul Zihinsel Engellilere Destek Derneği ile Ortahsar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ortahisar Gönül Elçileri tarafından özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan “Küçük Adımlarla Bütünleşmeye” Projesi İmzalandı.

Ortahsar kaymakamı Numan Hatipoğlu, KTÜ Fatih Eğitim Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Şule Bahçeci tarafından imzalanan törende Vali Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz, Kaymakam Numan Hatipoğlu’nun eş Ayfer Hatipoğlu,  Ortahsar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, okul müdürler ve öğrenciler katıldı.

İmza töreninde konuşan Kaymakam Numan Hatpoğlu, projenin önemine dikkat çekerek, “Bu proje ile engelli bireylerimize ve ailelerine doğumdan itbaret ulaşarak onlara eğitm eğitim dönemine kadar çeşitli destek eğitimler vermeyi hedefliyoruz”dedi.  Kaymakam Hatipoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Engellilik bizim toplumumuzda özellikle son 16 yıl içinde sosyal hizmetler alanında anayasanın öngördüğü sosyal devlet olmanın bir gereği olarak pekçok adımın atıldığı bir alan. İdareciliğe ilk başladığım zamanlarda köy ve kasaba gezilerimizde pek çok çocuğumuzun ilgisiz, alakasız bir şekilde toplumda terk edilmiş bir şekilde görmekteydik. Bunların hepsi zamanla geçti. Hergeçen gün çok daha ileri noktalara toplum olarak taşıdık. Bugün artık biraz önce ifade edilen eleşilebilerlik de dahil olmak üzere pekçok alanda çok daha ileri noktadayız. Engelli bireylerimiz toplumun her alanında aileleleriyle birarada gezebilmekte, dolaşabilmekte pek çok imkâna sahip olabilmekte. Ancak ne yaparsak yeterli olmadığı düşüncesindeyim. İlk olarak 2005’li yıllarda evde bakım hizmeti ve benzeri çalışmalar, ailelere dönük olarak güzel bir proje başlattık.”şeklinde konuştu.  

KTÜ’lü Öğrenciler Ailelere Eğitim Verecek.

Ortahisar ilçesinde doğum sonrasi ve okul oncesi dönemdeki özel egitim gereksinimi olan 0-78 aylık çocuklara ve ailelerine yonelik aile egitim programi yapilacaktir. KTÜ Fatih Eğitim Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Şule Bahçeci,  Aile Egitim Programında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi 4.sinif özel egitim bölüm öğrencileri gönüllü ölerek görev alacaklarını belrterek, öğrencilerin evlere aile rehberleri olarak giderek ailelere haftada bir gun 2 saat egitim vereceklerin kaydetti. Prof. Bahçeci, toplamda 175 özel gereksinimli bireyden 12 tanesine aileleriyle birlikte egitim verileceğin belirterek, “Ayni zamanda ailelerin psikolojik sureçlerine yonelik olarak da psikolojik danismanlik hizmetleri grup olarak sunulacaktir. Aileler programin her haftasinda program yurutucusuyle goruşerek ihtiyaç hissettikleri konulara yonelik orneğin yasal haklar, cocuklarda davraniş egitimi vb. ailelere egitimlerde ek olarak sunulacaktir. Bu proje ile birlikte ayni zamanda okul oncesindeki anaokulu öğretmenlerine de özel gereksinimli cocuklarin özellikleri nasıl çalışılması gerektiği konularnıda eğitim verilecektir. Mayis-Temmuz ayında 12 ogrenci, Eylul ayı itibariyle programda calışılacak ögrenci sayisi 30’un üzerinde olacaktır.”dedi.

17-05-201817-05-201817-05-201817-05-2018

Çarşı Mah. Kahramanmaraş Cad. No 53 Ortahisar/TRABZON - 0 462 202 04 04- 202 04 05 - 202 04 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.